Çatı yenileme

Çatı yapımı çatı aktarma Çatı tadilatı

Çatı yenileme

Çatı yenileme kullanım süresini bitirmiş yada bitirmek üzere olan çatılar yada iyi yapılmamış güven vermeyen yapılarda yaptığımız tümüyle çatının yeniden yapılmasıdır. Çatı iskeleti ve çatı kaplama olmak üzere iki bölümde ele alıyoruz. Ülkemiz sınırları içerisinde her bölgede çatı işlerinizi Çatı.com.tr olarak yerine getiriyoruz.

Çatı taşıyıcı sistemi (Çatı iskeleti ) nedir ?

Yağmur yükünün güvenli bir şekilde yapı dışına atılması için gerekli olan eğimi vermek, kar yükü, rüzgar ve yükü kendi yükünden oluşan bir ağırlığı da taşımak için bina üzerine yerleştirilen siteme çatı taşıyıcı sistemi yada çatı iskeleti denir.

Çatı yenileme

Çatı taşıyıcı sitemi yenileme nasıl yapılır ?

Çatı iskeleti yapımına başlamadan önce bir avan proje çiziyoruz ve bu proje içeriğine göre hareket ediyoruz. Çatı iskeletine önce ana mahyayı dikmekle başlıyoruz ana mahya dikildikten sonra çatımızın rüzgar yükünün şiddetiyle uçmaması için zemine monte ediyoruz bu işi yeni yapılan inşaatlarda yapım aşamasında betona gömdüğümüz bağlantı demirleri ile yapıyoruz ama yapımı bitmişse üst tabliyenin bu işi dübel yardımıyla yapıyoruz ve epoksi takviyesiyle sağlama alıyoruz. Bağlantı işimiz de bitkten sonra destek mahyaları yapılır ve onların üzerine de çatı ızgaraları döşenir bu döşemeler belirli bir aralığa göre yapılmalıdır ve 70 cm den fazla olmamalıdır. (Çatı üzeri Osb dediğimiz malzeme ile kapatılacaksa çatı aralıkları 60 cm olmalıdır) Çatı ızgarasından sonra kapama işlemi yapılır bu işlemi osb yada tahta ile yapabilirsiniz (Daha farklı malzeme tercihi yapabilirsiniz blog sayfamızdan ulaşabilirsiniz) tahta kalınlığı daha fazla olduğu için daha sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Çatı iskelet işimiz bu kadar bundan sonra yapılacak işlem çatı kaplama işidir çatı kaplama yöntemleri sayfamızdan kaplama malzemelerini inceleyebilir yada bizi arayıp ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Çatı taşıyıcı sistemi yenileme maliyeti ne kadardır ?

Her işte maliyeti merak ettiğimiz gibi çatı taşıyıcı sisteminin maliyetini de işe başlamadan önce bilmemiz gerekir. Maliyet hesabı yaparken çatı büyüklüğü çatı sistemi ve yapının bulunduğu bölge kar yağmur ve rüzgar yükünü bilmemiz açısından önemlidir. Şartların lehimize olduğunu varsayarak fiyat vermek gerekirse çatı iskeleti yapımı fiyatı ortalama 25 TL/m2 den başlamaktadır. 

Çatı kaplama yapılması ve dikkat edilecek hususlar

Çatı iskeleti bittikten sonra kaplama işine geçilebilir bu aşamada daha önce seçtiğiniz çatı kaplama yöntemini uyguluyoruz. (daha önce seçmeniz gerektiğini özellikle belirtmek istiyorum çünkü çatı iskeletinin yapımında değişiklik gerektirebilir) 

Çatı kaplama yöntemleri

  • Kiremit çatı kaplama
  • Onduline çatı kaplama
  • Shingle çatı kaplama
  • Sandiviç panel çatı kaplama
  • Metal çatı kaplama 
  • Eternit çatı kaplama

Detayları tek tek çatı kaplama yöntemleri sayfamızdan okuyabilirsiniz

Çatı kaplama fiyatları

Çatı kaplama fiyatları m2 olarak yapılır 

  • Kiremit çatı kaplama fiyatları 25TL den 
  • Onduline çatı kaplama fiyatları 30 TL den 
  • Shingle çatı kaplama fiyatları 40 TL den
  • Sandiviç panel kaplama fiyatları 55 TL den başlamaktadır.
Metal ve Eternit çatı kaplama fiyatları değişkenlik göstermektedir. Daha ayrıntılı bilgi almak için bizimle irtibata geçebilir ücretsiz keşif hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Ev villa işyeri tadilat işleriniz için diğer firmamız Avrupa Tadilat‘tan hizmet alabilirsiniz.