Çatı aktarma

Çatı yapımı çatı aktarma Çatı tadilatı

Çatı aktarma

Çatı aktarma kiremit çatı kaplama yapılmış çatılarda uygulanır ve kiremitlerin toplanıp altının izolasyon çalışması yapıldıktan sonra sağlam olan kiremitlere yeni takviye kiremitler kullanılarak tekrar kapatılması işine denir.

Bu işte pratikte diğer çatı işleri gibi kolay görünebillir ama bu ciddi tecrübe ve iş disiplini gerektirir. Cati.com.tr ailesi olarak bu bilinçle tüm çalışanlarımızın Sosyal güvencelerini (SSK) yaptırıp İş güvenlik ekipmanlarını temin ederek güvenli çalışma alanı sağlıyoruz.

Sağlıklı fiyat bilgisi için mutlaka keşif yaptırın. Cati.com.tr olarak keşiflerimiz ücretsizdir.

Çatı aktarma

Çatı aktarma yapım aşamaları ve dikkat edilecek hususlar

Önce yapım aşamalarına sonra dikkat edeceğiniz hususlara değinelim.

Çatı aktarma yapım aşamaları

Çatı yapımı daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi iş güvenliği kurallarına dikkat etmemizi fazlasıyla gerektirmektedir bu durumu göz ardı etmeyerek işe başlanır.

  • İlk önce çatı kiremitleri sökülerek başlanır. Çatı kiremitleri belirlenen bir bölgenin üst başından başlanarak aşağıya doğru sırayla sökülür. söküm esnasında kırık çatlak yada fazla aşınmış kiremitler ayırt edilir sağlam olanlar öbek öbek dizilir. (Hepsini bir araya dizmek çatının o bölgesinde çökmeye neden olabilir) 
  • Sökme işi bittikten sonra derelere bakılır onların temizliği ve kullanılabilirliği gözden geçirilir varsa aksi bir durum müdahale edilir. 
  • Dereler de bittikten sonra çatı izolasyonuna geçilir. Çatı izolasyon malzemesi olarak kullanmak istediğiniz malzeme (Çatı izolasyonu sayfamızda kullanacağınız malzemeleri tek tek açıklamıştık) çatıya serilir. Baca kenarları asansör çıkıntısının etrafı varsa başka bitişik alanların izolasyonu da yapıldıktan sonra (Bu alanlar Alüminyum folyolu membran ile de kaplayabilirsiniz) izolasyon işleri bitmiş olur. 
  • Artık kiremit sermeye başlayabiliriz. Kiremitler bir baştan başlanarak hizalı bir şekilde tüm çatı alanı kaplanır çatılarınızın en yüksek kısımlarına şapkalar harçla monte edilir ve çatı aktarma işimiz tamamlanmış olur.

Çatı aktarma işinde dikkat edilecek hususlar

Çatı malzemeleri de diğer inşaat malzemeleri gibi bir kullanım ömrüne sahiptir ve bu ömrü etkileyen bazı hususlar vardır şimdi onlara kısaca bir göz atalım.

  • Çatı yapımında daha uzun ömürlü malzemeler tercih etmek; Çatı iskeletinde kullanılan ağaçlar çatı kaplamada kullanılan malzeme (Osb tahta vb) çatı kaplama malzemelerinin daha uzun ömürlü olanı seçmek. 
  • Aktarma sonrası olası su damlatma yada küçük problemlerde hemen önlem almak çatı iskeletinin suyla temasını kesmek. 
  • Kiremitlerin birbiri üzerine tam oturacak şekilde monte etmek.
  • İzolasyon kaynaklarını iyi yapmak ve su giderine uygun döşemek su birikmesi toplanma alanı bırakmamak.
  • Çatı iskeletinden izolasyona zarar verecek çivi vb. delici malzeme var mı yok mu kontrol etmek varsa çatı izolasyonundan önce çözmek.
Çatı aktarma
Çatı aktarma

Çatı aktarmanın maliyeti

Çatı aktarma maliyeti için keşif yapmak gerekmektedir kiremit malzemesinde oluşacak eksikler izolasyon yenileme yapılacak mı yapılmayacak mı gibi etkenler fiyatı etkiler. Sizde daha sağlıklı fiyat almak için mutlak çatınıza çatı keşfi yaptırın ve doğru maliyeti öğrenin. Cati.com.tr ailesi olarak çatı keşif ücreti talep etmiyoruz gelip çatınıza bakıyoruz fiyat teklifi sunuyoruz kabul etmeniz durumunda çalışmalarımıza başlıyoruz.

Kardeş firmamız İstanbul tadilat ev villa ve işyerlerinizin tüm tadilat dekorasyon işlerini anahtar teslimi yapmaktadır. sitemizi ziyaret ederek TADİLAT VE DEKORASYON konusunda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.